Czy zamsz nadaje się na zimę?
Czy warto zakupić zamszowe buty zimowe?
Skóra naturalna ma wiele zalet, które głównie sprowadzają się do wytrzymałości obuwia przez długie lata oraz estetyki ich wykonania. Buty skórzane mogą nam służyć wyjątkowo długo. Jest to inwestycja na teraz i przyszłość. Jest kilka rodzajów skóry, a jedną z nich jest zamsz. Jego faktura i sposób wyprawienia decyduje głównie o tym, na jakie sezony nadają się buty wykonane z zamszu. Pod lupę weźmy okres zimowy. Śmiało można stwierdzić, że zamsz raczej nie nadaje się na zimę, zwłaszcza na tą mokrą i mocno śnieżną.
Czym charakteryzuje się zamsz?
Zamsz jest wyprawionym spodem skóry. Jest to tzw. mizdra. Jest bardzo delikatny w dotyku, posiada krótkie włosia. Cechą charakterystyczną jest zachowanie się zamszu. Jak przeciągniemy po zamszu dłonią w odwrotnym kierunku w stosunku do wzrostu włosa, to włoski tak ułożą się tak, że pozostaną ciemne i jasne smugi, które przypominają naturalne cieniowanie skóry.
Bardzo podobnym do zamszu, niejako jego pochodną jest - nubuk, który ma jednak krótsze i bardziej przeszlifowane włosy na zewnątrz.
Czy warunki zimowe mogą zniszczyć zamsz?
O zamsz – podobnie jak i o inne rodzaje skór, np.: licową czy lakierowaną – należy dbać regularnie. Przejawia się to w systematycznym używaniu odpowiednich, profesjonalnych preparatów chemicznych, np.: do impregnacji zamszu. Zabieg impregnacji, który chroni przed przenikaniem wody i wilgoci powinien być regularnie powtarzany.
Pomimo tych wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, warto podkreślić, że zamsz najlepiej sprawdzi się na suchą pogodę, na bezśnieżną zimę. Nie radzi sobie dobrze z błotem, wodą w kałużach, topniejącym śniegiem, zaspami śnieżnymi czy z błotem pośniegowym.
Jak dbać o zamsz, aby buty służyły nam jak najdłużej?
To, co grozi zimowym butom z zamszu to przepuszczanie wilgoci, totalne zamoknięcie, a także odbarwienie się. Impregnat dedykowany do zamszu jest najlepszym rozwiązaniem. Nie zapomnijmy również o tym, że wszelkie zabrudzenia na zamszu należy czyścić na sucho, bez użytku wody. Wykorzystajmy do tego np.: gumową, miękką szczotkę. Plamy na zamszu możemy również czyścić posypując powierzchnię talkiem. W ten sposób nie uszkodzimy specyficznej faktury zamszu.
Zobacz także:
- Do czego zestawiać sneakersy zamszowe damskie?