Jak odświeżyć buty zimowe?
Zobacz, jak odświeżyć buty zimowe? Dlaczego warto o to zadbać?
Buty zimowe zazwyczaj mają wysoką cholewkę, są całkowicie zakryte. Sprzyja to gromadzeniu się wilgoci wewnątrz obuwia. Jak dobrze wiemy, wilgotne środowisko to doskonała pożywka dla bakterii, których obecność w konsekwencji prowadzi do nieprzyjemnego zapachu w środku obuwia zimowego. Jesteśmy narażeni na brzydką woń z obuwia, zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy w nich wiele godzin, np.: w pracy. O buty warto zadbać, nie tylko na zewnątrz, ale również o ich środek. Regularne odświeżanie butów zimowych, ich wietrzenie jest niezmiernie ważne. Jeśli pozostawimy bowiem zawilgocone buty to z czasem może przerodzić się to w środowisko dla bakterii i grzybów. Dla naszych stóp oznacza to nieprzyjemną infekcję.
- Sportowe buty zimowe wysokie
Jaki sposób na odświeżenie butów zimowych? Czy są jakieś sprawdzone detergenty?
Jak najbardziej możemy skorzystać z dostępnych detergentów zapachowych do butów, których celem jest odświeżenie butów. Nie wszystkie bowiem buty można wyprać, wtedy warto posiłkować się gotowymi preparatami, które zazwyczaj działają w kilka minut. Mogą występować w różnej postaci, np.: spray, dezodorant, proszek, granulki, czy pachnące wkładki do butów.
Domowy i sprawdzony sposób na odświeżenie butów zimowych
Skutecznym sposobem jest użycie pogniecionych gazet i odpowiednich olejków eterycznych. Polecamy zwłaszcza olejek lawendowy. Jeśli buty pozostają mocno wilgotne to polecamy wymieniać gazety co kilka godzin, aż całkowicie wyschną.
W zamian za olejek eteryczny możemy z powodzeniem użyć także skórki z cytryny, torebki z herbatą, woreczka z kawą.
Jak odświeżyć buty zimowe? Sposób na niskie temperatury
W celu odświeżenia butów i wyzbycia się z nich drobnoustrojów możemy wykorzystać niskie temperatury. To bowiem one zabijają bakterie i zniwelują odór. Buty należy po prostu zamrozić w foliowym worku w zamrażalce. Po ich odmrożeniu będą odświeżone i na pewno wolne od drobnoustrojów.
Żwirek dla kotów – skuteczna metoda na odświeżenie butów zimowych
Mniej popularnym, acz równie skutecznym sposobem jest metoda odświeżania z wykorzystaniem żwirku stosowanego do kocich kuwet. W tym przypadku znajdzie on alternatywne zastosowanie. Wystarczy, że do czystych skarpet nasypiemy kociego żwirku i całość umieścimy w obuwiu zimowym. Skarpety ze specjalnym wypełnieniem należy pozostawić w butach na kilka godzin.
Dezynfekujący alkohol i jego wykorzystanie dla potrzeb odświeżenia obuwia zimowego
Kolejnym sprawdzonym empirycznie sposobem jest nasączenie wacików czy kawałków szmatki spirytusem. On również usunie przykry zapach ze środka obuwia. Pamiętajmy, aby były one wyłącznie wilgotne, delikatnie nasączone alkoholem, a nie mokre. Buty z włożoną szmatką czy z wacikiem pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Alkohol to powszechnie stosowany środek dezynfekujący, w przypadku butów również skuteczny.
Co zrobić, gdy buty śmierdzą potem? Jak je odświeżyć?
Na pot – poza powyższymi sposobami – bardzo dobra jest także soda oczyszczona. Jest to wodorowęglan sodu, który jako związek chemiczny ma właściwości grzybobójcze, czyszczące oraz usuwania nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy zasypać buty proszkiem i pozostawić na kilka godzin, np.: na całą noc. Resztki sody usuwamy szczoteczką czy nawet odkurzaczem. Buty zimowe są odświeżone.
Sprawdź również:
- Jakie buty zimowe do eleganckich spodni?
- Jakie buty zimowe do jeansów?
- Jak wybrać dobre buty zimowe?