Jak sprawdzić czy sweter jest z wełny?
Czy są jakieś sprawdzone metody na przetestowanie?
Oczywiście najłatwiej jest sprawdzić skład materiału wskazany na metce ubrania. O wełnianym sweterku mówimy, jeśli skład surowca jest co najmniej 80%. Włókna syntetyczne na poziomie 20% to max, aby zachować właściwości naturalnego materiału. Może jednak zdarzyć się, że na ubraniu nie ma metki, została wycięta, bo jest to np.: zakup z secondhandu. Co wtedy?
Wełna ma wiele cech, których nie posiadają włókna syntetyczne. Przede wszystkim są to właściwości termiczne, co oznacza, że w takich ciuchach jest nam ciepło, ale także nie będzie nam za gorąco, bowiem istnieje odpowiednia cyrkulacja powietrza. Inaczej jest w przypadku syntetyków.
Pierwszym symptomem, ze jest to ubranie ze wspomnianego materiału to fakt, że jest w nim nam ciepło. Izolacyjność cieplna struktury włókna wełnianego jest wysoka. Włókno wełniane zatrzymuje w swojej strukturze dużo powietrza.
Wełna i komfort jej noszenia versus akryl
Kolejnym wyznacznikiem, ze mamy do czynienia z ubraniem wykonanym z naturalnych tkanin to fakt, że w nim nie będziemy mieć mokrego czy wilgotnego ubrania. Materiał chłonie wilgoć i odseparowuje ją od naszej skóry. Tego nie zrobi akryl, w którym po prostu łatwo zapocić się (nie jest przewiewny). Co warte zaznaczenia, wełna ma właściwości samooczyszczające się, dlatego ubrania wykonane z tego materiału wystarczy przewietrzyć, z kolei ubrania akrylowe chłoną zapachy i znacznie częściej należy je prać.
Jak po dotyku poznać czy to sweter z wełny czy z syntetyku?
Co do zasady swetry z włókien syntetycznych jak poliester czy akryl są wyjątkowo miłe w dotyku. Niech nas to nie zwiedzie. Wełna jest bowiem w dotyku bardziej sztywna i ma wyczuwalną strukturę. Istnieje test, który niestety nie jest do wykonania we wszelkich warunkach. Polega on na wyciągnięciu nitki ze sweterka i podpaleniu jej w bezpieczny sposób.Jeśli jest to wełna to zostawi w efekcie popiół, a sam proces jej spalania wydziela zapach porównywalny z palonymi włosami. Samo jej zapalenie przychodzi zdecydowanie dłużej. Jeżeli jest to poliester czy akryl to włókno stopi się i zostanie po nim kulka. Wydzielany swąd przypomina paloną plastikową butelkę. Akryl zapala się w mig, w 2-3 sekundy.
Sprawdź produkty z naszej oferty i przeczytaj inne artykuły blogowe: