Jakie adidasy na rower?
Jakie adidasy na rower? Obuwie jako istotny element stroju każdego rowerzysty
Adidasy na rower – jako typ obuwia sportowego – to najczęstszy wybór rowerzystów. Celem obuwia rowerzystów jest komfort i bezpieczeństwo jazdy. Buty muszą mieć odpowiednia przyczepność, nie mogą ześlizgiwać się z pedałów, a także powinny być komfortowe dla stopy – nie wypadać, nie uciskać itp.
Adidasy na rower muszą być idealnie dopasowane do rozmiarów stopy – długości, tęgości stopy. Dodatkowo należy mieć świadomość, że adidasy na rower dopasowujemy do rodzaju pedałów. Przy czym dla amatorskiej, rekreacyjnej jazdy na rowerze są to najczęściej uniwersalne pedały tzw. platformowe.
- Adidasy ocieplane młodzieżowe - z czym nosić?
- Jakie modne adidasy damskie wybrać?
Adidasy na rower a rodzaj pedałów? Jakie wyróżniamy?
Pedały w rowerze dzielimy na dwie grupy: pedały platformowe i pedały zatrzaskowe. Pierwsze z nich – pedały platformowe – są najbardziej klasyczne i najczęściej spotykane. Są one dedykowane dla codziennej jazdy na jednośladzie. Widzimy je w każdym klasycznym rowerze – plastikowa, gumowa lub metalowa platforma z wypustkami i ząbkami.
- Jak łączyć adidasy do sukienki?
- Jakie adidasy za kostkę ocieplane wybrać?
Jakie adidasy do pedałów platformowych?
W tym przypadku adidasy mogą być dość uniwersalne, bowiem pedały platformowe współgrają z każdym rodzajem butów sportowych o płaskiej podeszwie. Pedały zatrzaskowe – czym są i jakie adidasy są do nich odpowiednie?
Pedały zatrzaskowe w rowerze są bardziej specjalistyczne i wymagające. Dla tego typu pedałów wymagane są profesjonalne buty rowerowe, które pasują do mechanizmu zatrzaskowego. Dzięki takiemu wpięciu butów w pedały mamy gwarancję pewnego trzymania stóp na pedałach nawet przy dużych prędkościach. Efektywność pedałowania wzrasta.
Jakie cechy powinny mieć uniwersalne adidasy na rower?
Wybierając dobre adidasy na rower – zwłaszcza dla jazdy po mieście, turystyczno-rekreacyjnej - powinniśmy kierować się następującymi wytycznymi:
- wygodne i przewiewne, oddychające buty z wentylacją;
- dobrej jakości materiały wytworzenia;
- buty przylegające do stopy, ale nie uciskające jej;
- cholewka obuwia nie zachodząca na kostkę;
- rzepy albo sznurowadła, które mają możliwość schowania ich w butach;
- podeszwa odpowiednio sztywna, nie wyginająca się nadmiernie – sprzyja to lepszemu przenoszeniu mocy z nóg na pedały i ogranicza uczucie zmęczenia;
- podeszwa odpowiednio przyczepna, czyli adidasy, które nie ślizgają się na pedałach;
- twardsza i grubsza podeszwa, co zwiększa jej wytrzymałość i żywotność obuwia.
Buty, adidasy profesjonalne na rower – jakie są z nich korzyści?
Buty profesjonalne polecane są wszystkim osobom, które bardzo dużo jeżdżą na rowerze, ma to bardziej profesjonalny i wyczynowy charakter. Buty te zazwyczaj mają sztywną i wytrzymałą podeszwę, ostry bieżnik dla przyczepności albo wystające bloki dla wpinania butów w pedały. Profesjonalne buty na rower np.: szosowe pozwalają zwiększyć efektywność pedałowania, lepiej kontrolować rower w terenie i na trudnych szlakach, przejechać dłuższy dystans, mniej zmęczyć się podczas jazdy, a także zapobiec ewentualnym kontuzjom i urazom stóp podczas jazdy.
Zobacz także:
- Jakie adidasy damskie wysokie ocieplane wybrać?