Spódnice, szorty
SPÓDNICE DAMSKIE - HISTORIA
Historia spódnic nie jest oczywista. Choć dziś jest to przede wszystkim damska, wierzchnia część garderoby, to na samym początku ich istnienia, spódnice nosili wyłącznie mężczyźni. Kobiety musiały poprzestać na długich, często niewygodnych sukniach. Przede wszystkim dlatego, że spódnica sama w sobie zakrywała tylko od pasa w dół, co dla mężczyzn było wystarczające. Tymczasem kobiety musiały się niemało natrudzić z osłanianiem klatki piersiowej, żeby móc nosić spódnicę. Tak że do czasu, aż nie dokonał się rozdział sukni na spódnice i gorsety, spódnice damskie tak naprawdę nie istniały. Jednak nawet po tym czasie, popularność spódnic kobiecych nie była duża. Ich historia rozpoczęła się na dobre dopiero z początkiem dwudziestego wieku, kiedy dużą popularność zdobyły również czółenka i inne buty na obcasie. Z upływem lat, długość spódnic zaczęła się nieco skracać. Na początku rządziły spódnice długie, zwykle były to modele spódnic sięgające kostek. Później, w okolicach lat dwudziestych, furorę zrobiły spódnice do połowy łydki, a nawet te sięgające kolan. Na samym początku przeważały spódnice ołówkowe, a spódniczki rozkloszowane były nieco rzadszym widokiem. Choć i on się zmienił, kiedy w latach pięćdziesiątych nastał czas prosperity. Wówczas projektanci przestali ograniczać materiały i popularność zdobywały spódnice plisowane z niezwykle szerokim rondem.
WSPÓŁCZESNE SPÓDNICE - MIDI, MAXI I MINI
Dziś długość spódnicy nie jest uzależniona od przyjętych norm społecznych. Dlatego możemy sobie pozwolić na to, by w naszych garderobach znajdowały się zarówno spódnice midi, miniówki, a także spódnice do kostek. Nie ma ograniczenia również, co do kształtów. Popularne są zarówno spódnice ołówkowe z wysokim stanem, szczególnie przy bardziej formalnych wydarzeniach, jak również modele rozkloszowane. W zasięgu mamy spódnice z falbanami, lampasami, a także z frędzlami. Ograniczeń nie przewiduje się także w kwestii wzorów. Spódnice w paski, kratę, czy też w grochy. Do mody wróciły też - popularne w latach osiemdziesiątych - spódnice w kwiaty i w pepitkę. Także wśród wykorzystywanych materiałów panuje dowolność. Możemy spotkać spódnice jeansowe, spódniczki z szyfonu, a także z cienkiej bawełny i wielu innych tekstyliów. Można je nosić bez przerwy przez cały rok, choć trzeba przyznać, że spódnice na lato są najbardziej popularne. Można je nosić z sandałami, klapkami, ale też trampkami i sneakersami. W chłodniejsze dni spódniczkę można uzupełnić swetrem.
DAMSKIE SZORTY
Co ciekawe, szorty również miały swój początek w męskiej garderobie. Tylko, że nie pełniły funkcji odzieży wierzchniej, a bielizny. Z czasem, wraz ze stopniowym skracaniem długości w damskich spodniach, szorty stały się idealnymi spodniami na lato, szczególnie na plażę. Wygodnie i niedługie łączą w sobie zalety krótkich spodni i spódniczek mini. Dodatkowo sprawiają, że latem nogi są opalone równomiernie, więc trudno ich nie kochać. Choć wykonane z różnych materiałów, najczęściej można spotkać szorty damskie jeansowe. Są one o tyle wygodne, że inspiracja zwykłymi spodniami tego materiału sprawiła, że jeansowe szorty damskie przejęły również ich funkcjonalność w postaci kilku kieszeni, co jest niezbędne, jeśli nie chcemy każdorazowo wychodzić z torebką, lub plecakiem. W ostanim czasie modne stały się również szorty damskie z wysokim stanem.