Z czego składa się but?
Wyjaśniamy, z czego składa się but
Obuwie zmieniało się w ciągu wielu stuleci, a nawet tysiącleci. Początkowo ludzie chodzili wyłącznie boso. Z czasem, gdy zaczęli oni przemierzać duże odległości, zaczęli stosować partie zwierzęcych skór, które chroniły stopy przed urazami. Zostało to dowiedzione dzięki badaniom archeologicznym – człowiek sprzed 3000 lat nazwany przez naukowców Ötzi nosił buty z jeleniej skóry związanej jutą i wypełnione słomą. W kolejnych wiekach noszono głównie miękkie trzewiki, które następnie wyewoluowały w formę, w której możemy wyodrębnić poszczególne części, z jakich składa się but. Poniżej przygotowaliśmy artykuł pełen ciekawostek, z czego składa się but i jakie znaczenie mają poszczególne elementy. Zachęcamy do lektury!
- Sportowe buty zimowe damskie
Poznaj elementy, które tworzą obuwie – z czego składa się but?
Obuwie wyróżnia się obecne mnogością wariantów. Warto jednak wiedzieć, że mimo, iż wyglądają one inaczej, to łączą je elementy, z których składa się każdy but. Cechą wspólną jest tutaj cholewka oraz spód buta. Cholewka może mieć różną długość – on wariantów poniżej kostki po cholewkę sięgającą aż do połowy uda. Z kolei spód buta jest niezbędną częścią gwarantującą dobrą przyczepność do podłoża i ochronę podeszew stóp przed urazami. Ponadto w górnej części możemy wyróżnić między innymi:
- przyszwy – są to elementy przedniej części każdej cholewki. Sięgają one od palców, często aż do śródstopia. Wraz z językiem i podeszwą, przyszwy pełnią rolę ochronną stopy podczas opadów atmosferycznych. Ponadto są one ważnym elementem dekoracyjnym, zwłaszcza w eleganckich modelach męskiego obuwia typu derby czy oxford
- do przyszwy przylega nosek, czyli część cholewki zasłaniająca palce
- obłożyny łączące się z przyszwą od przodu oraz z tylnikiem i zapiętką na drugim końcu buta. Obłożyny sięgają przede wszystkim okolic pięty, jak również śródstopia i częściowo przedstopia
- tylnik, który może być wyodrębniony jako osobny element lub nie. Tylnik jest elementem chroniącym piętę oraz częściowo boczne części stopy
- język zamocowany od przodu do przyszwy i z boku do obłożyn. Jego rolą jest uszczelniane obuwia, a tym samym ochrona stóp przed padającą wodą, ale także minimalizowanie dyskomfortu wywoływanego przez sznurówki.
Warto dodać, że to, z czego składa się but na spodniej stronie, ma szczególne znaczenie dla mechaniki chodu. Tam wyróżnia się między innymi:
- podpodeszwę – główny element konstrukcyjny spodniej części obuwia
- podeszwę, która ma bezpośredni kontakt z podłożem – najczęściej wykonana jest z gumy lub z drewnianych elementów
- zelówkę – jest to partia gumy powlekający podeszwę, którą można wymienić po zużyciu
- obcas, który jest przykręcany, przybijany lub przyklejany. Występuje zarówno w męskich, jak i damskich modelach obuwia. W przypadku butów dla pań obcas wyróżnia się mocno zróżnicowaną stylistyką
- flek, zwany także zwierzchnikiem, który chroni obcas przed nadmiernym ścieraniem.
Warto dodać, że każdy model obuwia składa się również z wyściółki oraz wkładek wewnętrznych, chroniących stopy przed otarciami, zapewniając jednocześnie komfort w czasie chodu.
Wierzchni materiał to istotna część składowa buta, wpływająca na stylistykę obuwia oraz jego właściwości
Istotnym elementem każdego buta jest materiał wierzchni. Nadaje on obuwiu różnorodnej stylistyki, a także określonych cech. za najlepsze uważa się materiały pochodzenia naturalnego, takie jak skóra naturalna czy zamsz. Dzięki nim obuwie prezentuje się pięknie i jest bardzo trwałe. Wiele modeli butów tworzonych jest także z ekoskóry – dotyczy to głównie sneakersów i obuwia sportowego, które dzięki temu jest łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym przystępne cenowo.
Sprawdź także:
- Jakie buty do czarnej sukienki wybrać?
- W jakich stylizacjach wykorzystać buty zimowe na koturnie?